Kontrolu komínu/spalinových cest, je u běžných rodinných domů nutné provádět 1x za rok. Lhůty pro provádění kontrol jsou upraveny nařízením vlády č. 91/2010 Sb.
Kontroly je možno provádět kdykoliv v ročním období, avšak doporučuje se je provádět v letních měsích, kdy se netopí. Po provedené kontrole je nutné nechat si vypracovat zprávu o kontrole, která musí být uložena u provozovatele, majitele nemovitosti.
Kontrolu spalinové cesty provádí odborně způsobilá osoba, která má živnostenské oprávnění v oboru kominictví.
Kontroluje se zejména provozuschopnost a požární odolnost spalinové cesty, napojení na spotřebič, vlastní provedení komínu a jeho prostup stavebními konstrukcemi domu. Dále se kontroluje zajištění bezpečného přístupu ke komínu a jeho vymetacím a čistícím otvorům. Vše musí být v souladu s platnými ČSN a EN normami. Kontrolní zpráva je velice důležitá nejen z povinnosti, ale i pro pojišťovací instituce. Rozhodně doporučujeme každý rok kontrolu provádět.
Nejvhodnější období pro čištění je před začátkem topné sezóny. Čištění provádí odborně způsobilá osoba s živnostenským oprávněním v oboru kominictví.
Pro spotřebiče na pevná paliva s výkonem do 50 kW může čištění provádět majitel svépomocí, přičemž je nutno vést provozní deník s termíny provedeného čištění.
Je nutné rozlišovat kontrolu a revizi spalinové cesty. Revize je nutno provádět v případech:
Revizi komínů a spalinových cest provádí odborně způsobilé osoby:
Při zanedbání pravidelných kontrol se majitelé vystavují rizikům:
Pokud budou během kontroly zjištěny závažné nedostatky, které mohou ohrozit zdraví lidí vlivem otravy nebo požáru, je nutné uvědomit tento stav stavebnímu úřadu nebo orgánu státního požárního dozoru. Ti mohou zakázat topení v nemovitosti do doby, než se podaří napravit nedostatky.
Poznámka: Kontroly je možno vynechat jen v případech, kdy je spotřebič odvětráván fasádou anebo u nepoužívaných komínů, které musejí být označeny cedulkou "mimo provoz".